Kamień Wersalski - słup graniczny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Po zakończeniu I Wojny Światowej - a ściślej to po podpisaniu kończącego konflikt traktatu pokojowego 28 czerwca 1919 roku - Dębki stały się polską osadą graniczną, położoną na północno-zachodnim krańcu II Rzeczypospolitej.

Polska administracja przejęła pełną kontrolę nad tym terenem dopiero w pierwszych miesiącach 1920 roku. Wtedy też zadbano o właściwie podkreślenie istnienia granicy pomiędzy RP a Niemcami. Wzdłuż ustalonej linii ustawiano granitowe słupy z napisem “Versailles”, datą podpisania Traktatu Wersalskiego i literami P oraz D po bokach. Symboliczny słup z numerem 1 stanął na wydmie, ok. 200 m na zachód od ujścia Piaśnicy.

W dwudziestoleciu międzywojennym stały się dość popularnym letniskiem, zwłaszcza wśród przedstawicieli środowiska patriotycznego. Zapewne duży wpływ na taki stan rzeczy miała właśnie obecność pierwszego polskiego słupa granicznego w najbliższej okolicy, po 123 latach niewoli.

Kamień Wersalski stojący u zachodniego wjazdu do Dębek to wprawdzie bardzo wierna, jednak tylko rekonstrukcja - w 1939 r. Niemcy skrupulatnie usuwali wszystko, co miało związek z “haniebnym” Traktatem Wersalskim. Pozostałości oryginalnego słupa granicznego można oglądać w skansenie w Nadolu.

Mini przewodnik

Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku Dębki oficjalnie stały się polską osadą, położoną na północno-zachodnim krańcu odrodzonego państwa. Granicę z Niemcami oznaczano charakterystycznymi, granitowymi słupami. Symboliczny numer 1 pierwotnie ustawiono na wydmie - dziś wierna replika tego ważnego obiektu stoi przy głównej drodze do miejscowości.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja