Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej

Drewniany przybytek z 1935 roku, nawiązujący stylem i wystrojem wnętrz do tradycyjnego budownictwa pomorskiego i kaszubskiego. Kościół zaprojektował inżynier architekt T. Hornung, pochodzący z oddalonej ponad 100 kilometrów wioski Wiele.

W wykonaniu dekoracji również dominują kaszubskie wzornictwo i ozdoby wystrugane w miejscowym drewnie. Szczególną urodą odznaczają się kościelne stacje drogi krzyżowej oraz ołtarz główny. Ten drugi to jednak rekonstrukcja, wykonana na podstawie archiwalnych zdjęć - oryginał zniszczyli niemieccy żołnierze w trakcie II Wojny Światowej.

Świątynią opiekuje się zakon Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Zgromadzenie rozpoczęło swoją chrześcijańsko-katolicką misję jeszcze przed wybudowaniem w Dębkach kościoła - w 1930 roku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Przesiąknięta na wskroś kaszubskością świątynia, wybudowana w 1935 roku we współpracy z zakonem Zmartwychwstańców. Mnisi przebywali w nadgranicznej wsi od 5 lat. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiono właściwie z całości z drewna i ozdobiono wieloma ludowymi motywami. Szczególnie piękne są stacje drogi krzyżowej oraz ołtarz główny.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej filmy reklamowe Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz