Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Drewniany przybytek z 1935 roku, nawiązujący stylem i wystrojem wnętrz do tradycyjnego budownictwa pomorskiego i kaszubskiego. Kościół zaprojektował inżynier architekt T. Hornung, pochodzący z oddalonej ponad 100 kilometrów wioski Wiele.

W wykonaniu dekoracji również dominują kaszubskie wzornictwo i ozdoby wystrugane w miejscowym drewnie. Szczególną urodą odznaczają się kościelne stacje drogi krzyżowej oraz ołtarz główny. Ten drugi to jednak rekonstrukcja, wykonana na podstawie archiwalnych zdjęć - oryginał zniszczyli niemieccy żołnierze w trakcie II Wojny Światowej.

Świątynią opiekuje się zakon Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Zgromadzenie rozpoczęło swoją chrześcijańsko-katolicką misję jeszcze przed wybudowaniem w Dębkach kościoła - w 1930 roku.

Mini przewodnik

Przesiąknięta na wskroś kaszubskością świątynia, wybudowana w 1935 roku we współpracy z zakonem Zmartwychwstańców. Mnisi przebywali w nadgranicznej wsi od 5 lat. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiono właściwie z całości z drewna i ozdobiono wieloma ludowymi motywami. Szczególnie piękne są stacje drogi krzyżowej oraz ołtarz główny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja