Nad wyraz malownicze zakątki wokół Dębek

Na klimat kurortu turystycznego i wrażenia z wakacyjnego odpoczynku potężny wpływ mają pejzaże wokół wybranej miejscowości. Ściana betonu i szkła to niekoniecznie jest coś, co chce się oglądać na wczasach, kiedy poszukuje się spokoju, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz nowych pokładów energii. Dlatego też wielu turystów jako swoją destynację wybiera małe, kameralne, leżące niemalże w głuszy miasteczka i ośrodki wypoczynkowe. Takie jak Dębki.

Osada rybacko-turystyczna znajduje się w obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko zaczyna się też Nadmorski Park Krajobrazowy - a zatem w bardzo bliskim sąsiedztwie Dębek należy oczekiwać szczególnie cennych walorów naturalnych oraz zachwycającej przyrody. I tak jest też w istocie. Jest sporo świetnych miejscówek, by zrobić znakomite, iście pocztówkowe zdjęcie. A nawet cały album, który z pewnością będzie wspaniałą pamiątką. Kiedy więc większość przyjezdnych zajmować się będzie “plażingiem” - a swoją drogą, to dębkowym plażom nie sposób odmówić bajkowego uroku - warto wybrać się na małą wycieczkę w nietknięte cywilizacją tereny.

Jednym z takich pięknych rodzynków jest Równina Błot Przymorskich. Wytyczono tutaj kilka rezerwatów przyrody, by chronić siedliska rzadkich roślin. Wcale nie trzeba być miłośnikiem botaniki, by docenić ich krasę. Jak choćby Piaśnickich Łąk, znajdujących się w końcowym odcinku dawnej rzeki granicznej Piaśnicy - popularnego szlaku wodnego. Spływ kajakowy będzie więc doskonałą okazją, by przemierzyć iście magiczne obszary. Zachwycająca roślinność to także główny atut Rezerwatu Długosz Królewski. Poza tytułowymi paprociami, rosną tu m.in. żłobiki koralowe, grążele żółte czy widłaki goździste.

Świetnie odnajdą się tam również miłośnicy obserwowania ptaków. Gniazda zakłada tam kilka chronionych gatunków, jak np. brodziec-samotnik, muchołówka, turkawka oraz gąsiorek. Z kolei torfowiska nieopodal Białogóry upodobały sobie żurawie. Ci, którzy woleliby spotkać większe zwierzęta w ich naturalnym środowisku - sarny, lisy bądź dziki - powinni udać się w okolice rezerwatu Zielone, nieopodal Szarego Dworu. Naturalnie w tamtejszym borze brzozowo-sosnowym również można natknąć się na rzadkie gatunki roślin, m.in. wrzośce bagienne oraz woskownice europejskie.

Tuż przy wschodnich plażach w Dębkach wyznaczono 97 hektarów rezerwatu Widowo. Stało się tak z uwagi na wydmy, dębowo-sosnowy las oraz bór bażynowy - takie zestawienie rzadkość w takim rejonie bałtyckiego wybrzeża. Podobnie jak wydmowe lasy bukowo-dębowe, występujące na północny zachód od Białogóry, w rezerwacie Babnica. Ciekawostką przyrodniczą są tutaj reliktowe porosty, w liczbie 79 gatunków.

Nie należy zapominać o wyjątkowych punktach widokowych. W pobliżu Dębek są dwie latarnie morskie (Stilo w Osetniku na Mierzei Sarbskiej oraz kompleks na przylądku Rozewie w Jastrzębiej Górze), wysokie tarasy posiada wieża Domu Rybaka we Władysławowie, jest też kompleks Kaszubskie Oko z 44-metrową, oryginalną wieżą. Mieści się przy zachodnich brzegach wspaniałego Jeziora Żarnowieckiego.

Same Dębki być może trudno uznać za szczególnie malownicze, ale już otoczenie kurortu obfituje w przepiękne zakątki.

Dodano: 2016-10-14
Komentarze (0)
Dodaj komentarz