Najcenniejsze zabytki w okolicy Dębek

Wprawdzie Dębki to niewielka osada rybacka i kameralna miejscowość wypoczynkowa, to w ich najbliższej okolicy można trafić na kilka intrygujących zabytków. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, historia tej kaszubskiej wioseczki sięga co najmniej XIII stulecia. Miłośnicy dawnych budowli i innych śladów z dawno minionych czasów znajdą tutaj kilka miejscówek, które powinny wzbudzić ich żywe zainteresowanie.

Najstarsze znane dokumenty wzmiankujące Dębki pochodzą z 1277 roku i dotyczą przekazania włości przez księcia Mściwoja II na rzecz norbertanek. W najbliższej okolicy swoją chrześcijańską misję pełniło wiele różnych zgromadzeń - w połowie XIV wieku zakończyła się budowa siedziby cysterek w Żarnowcu (zajmowanej obecnie przez benedyktynki). Centralnym obiektem klasztoru jest od tego czasu kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, później oczywiście kilkukrotnie przebudowywany. W gotyckiej świątyni przetrwało sporo wiekowych dzieł sztuki sakralnej, m.in. pieta z 1430 r. czy ołtarze i ambona wykonane w XVII/XVIII wieku. Natomiast w samych Dębkach przetrwała oryginalna Kaplica Księży Zmartwychwstańców pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wybudowana w 1935 roku.

Jak łatwo się domyślić, przez całe wieki głównym zajęciem w kaszubskiej wiosce tuż nad brzegiem morza było rybołówstwo. Do dzisiaj w Dębkach stoi parę chat, wybudowanych przez twardych ludzi morza w XVIII i XIX stuleciu - zostały jednak zmodernizowane i przystosowane do współczesności, np. jako domek letniskowy dla turystów. Nietknięte nowoczesnością kaszubskie chałupy - i całe gospodarstwo - można za to obejrzeć sobie w nieodległym Nadolu. Tamtejsza “Zagroda Gburska i Rybacka” posiada m.in. domostwo, szopę, oborę, warzywnik, gołębnik, kierat, wozownię, pasiekę oraz wiele innych obiektów. Wszystkie identyczne jak te, których używano paręset lat temu. W skansenie organizowane są także wszelkie ludowe imprezy promujące regionalny folklor.

Trzeba jeszcze przypomnieć, iż po zakończeniu I Wojny Światowej, w wyniku ustaleń zapisanych w Traktacie Wersalskim, Dębki stały się najdalej wysuniętą na zachód polską miejscowością na Pomorzu. Granica między II RP a Niemcami biegła tutaj po linii rzeki Piaśnicy. Słup graniczny, który można dziś spotkać spacerując w tamtej okolicy, to jednak tylko bardzo wierna rekonstrukcja - pozostałość oryginału można zobaczyć w wyżej wspominanym skansenie.

W kilku pobliskich dla Dębek nadmorskich kurortach również są interesujące, historycznie wartościowe obiekty. Miłośnicy zabytków powinni pamiętać choćby o Władysławowie i tamtejszej Hallerówce - muzeum poświęconym Błękitnej Armii i jej najsłynniejszemu generałowi - czy też Jastrzębiej Górze, gdzie na Rozewiu stoją dwie latarnie morskie zbudowane w XIX wieku. Działa tam także Muzeum Latarnictwa.

Osoby mocno zainteresowane historią podczas pobytu w Dębkach będą miały sporo znakomitych okazji, by pielęgnować swoje piękne hobby.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy