Zachwycająca przyroda pod Dębkami

Wyjazd nad Morze Bałtyckie nie powinien ograniczać się tylko do (zasłużonego) odpoczynku w pełnym słońcu na plaży - czy to przyjemnego wylegiwania się na piasku, czy to aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Polskie wybrzeże odznacza się niezwykłym urokiem, który warto docenić. Wybrać się na wycieczkę poza hałaśliwy obszar nadmorskich kurortów, a następnie w ciszy i spokoju popodziwiać wspaniałe krajobrazy stworzone przez Matkę Naturę. Wszystkim, którzy lubią bliski kontakt z dziewiczą przyrodą, jako destynację wczasowego wyjazdu warto polecić Dębki.

Niewielka osada leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - i w związku z tym w bliskim sąsiedztwie miejscowości należy spodziewać się sporej ilości mniejszych i większych rezerwatów, powołanych by chronić szczególnie cenne obszary oraz zagrożone gatunki. Najbliżej centrum Dębek - niespełna półtora kilometra w linii prostej - są Piaśnickie Łąki, utworzone na 56 hektarach podmokłych łąk wokół rzeki Piaśnicy. Rośnie tutaj ponad 300 gatunków flory naczyniowej, z czego 28 wyjątkowo rzadkich na całym Pomorzu i 7 zagrożonych wyginięciem w Polsce.

Botanicznym bogactwem wyróżnia się także rezerwat Długosz Królewski, który swoją nazwę zawdzięcza występującej tutaj imponującej paproci. Występują tutaj również widłaki jałowcowate, rosiczki okrągłolistne, wrzośce bagienne i jeszcze wiele, wiele najróżniejszych okazów. Całość zajmuje niecałe 150 hektarów terenu pomiędzy Dębkami i Wierzcucinem. Warto jeszcze wspomnieć o gniazdujących tutaj ptakach zagrożonych wyginięciem: gąsiorkach, muchołówkach, brodźcach-samotnikach oraz turkawkach.

Miłośnicy birdwatchingu powinni też wybrać się w okolice Białogóry. Tamtejszy rezerwat torfowiskowy stanowi wspaniałe siedlisko dla majestatycznych żurawi. Ochronie podlegają również tamtejsze wydmy. W podobnie unikalny sposób ukształtowane wybrzeże stanowiło główny powód powołania kolejnego rezerwatu - Babnicy, położonej nieco dalej na wschód. Tam na piaskowych wyrósł niezwykły bukowo-dębowy las, który stał się ostoją dla niemal 80 reliktowych gatunków porostów. Wspaniałe bory znajdują się także w obrębie Równiny Błot Przymorskch, jak choćby w rezerwatach Zielone oraz Widowo, położonym na Mierzei Kaszubskiej tuż przy Dębkach.

Nadzwyczajnym pięknem charakteryzują się również tereny wokół znanego skądinąd Jeziora Żarnowieckiego. Wstrzymanie (póki co?) budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej pozwoliły na szybki rozwój infrastruktury żeglarskiej w miejscowościach wokół akwenu, dzięki czemu sportową rekreację da się połączyć z doznaniami estetycznymi. Świetny widok na okolicę zapewnia także ponad 40-metrowa wieża widokowa, zbudowana w kompleksie Kaszubskie Oko.

Dębki mogą zaoferować przyjezdnym ponadprzeciętne bogactwo walorów naturalnych - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy