Dębki

Dębki to niewielka, nadmorska wieś w województwie pomorskim, powiecie puckim i gminie Krokowa. Dębki położone są na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, u ujścia rzeki Piaśnicy.

W XIII wieku, ziemię dzisiejszych Dębek otrzymały cysterki z Żarnowca, a w 1590 roku, nowymi właścicielkami żarnowieckiego klasztoru stały się benedyktynki. Pierwsza wzmianka o założeniu miejscowości pochodzi z 1773 roku, kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od benedyktynek z Żarnowca, kawałek ziemi przy ujściu rzeki Piaśnicy. Pewnie uprawa roli nie była jedynym i najlepszym sposobem na życie, bo przez stulecia późniejsi mieszkańcy trudnili się również rybołówstwem. Z XIX wieku zachowała się typowa dla regionu wiejska checz kaszubska.

Pewne ożywienie nastąpiło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W Dębkach na rzece Piaśnicy była granica polsko-niemiecka. Do czasu II wojny światowej, obok willi profesora Adama Wrzoska, organizowane były obozy harcerskie oraz msze święte.

Obecnie dom jest własnością Archidiecezji Poznańskiej. W roku 1935 powstała drewniana kapliczka księży Zmartwychstańców nawiązująca do starej kaszubskiej architektury. Wewnątrz ciekawa płaskorzeźba i droga krzyżowa ludowego artysty kaszubskiego Teodora Pilińskiego z wsi Wiele.

W okresie międzywojennym swoją obecnością zaszczyciły Dębki takie osoby jak: gen. Józef Haller, Kazimierz Sosnkowski czy Feliks Nowowiejski, który skomponował tam muzykę do hymnu O Matce Boskiej.

W latach 80 - tych XX wieku, była to już popularna miejscowość letniskowa artystów i dziennikarzy. Dzisiaj Dębki są trochę inne, znacznie bardziej rozwinięte turystycznie, aczkolwiek równie warte uwagi, choćby ze względu na przepiękne, nadmorskie krajobrazy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz